Nieletni influenserzy we Francji są chronieni prawem

Nieletni influenserzy we Francji są chronieni prawem

Wraz z rozwojem nowych technologii, zwiększa się liczba internetowych celebrytów, którzy tworzą treści dla swoich obserwujących. Influenserzy są w różnym wieku, nie brakuje także tych niepełnoletnich. Francja postanowiła uregulować prawo w tym zakresie i wskazać obszary w jakich nieletni mają być chronieni w internecie.

Influenserzy działają w różnych obszarach tematycznych, często odpowiednich dla swojej grupy wiekowej. Nie ma reguły na to w jakim wieku można zyskać rzeszę fanów. Według magazynu Forbes najlepiej zarabiającym Youtuberem 2019 roku został ośmioletni Ryan Kaji ze Stanów Zjednoczonych. Chłopiec tworzył recenzje zabawek i wzbogacił się dzięki temu o 26 milionów dolarów. Nie ma się więc co dziwić, że internauci niezależnie od wieku popróbują swoich sił w sieci.

Jakie prawa będą mieć nieletni influenserzy?

Ze względu na ten fakt, francuski rząd postanowił objąć młodych, internetowych twórców specjalną ochroną. Od teraz wszyscy którzy mają mniej niż 16 lat będą traktowani jak niepełnoletni pracownicy. Podobne przepisy stosuje się już w stosunku do dzieci, które pracują w zawodzie modeli lub aktorów. Nie mogą pracować dłużej niż zakłada ustawa, a ich wynagrodzenie znajduje się na przeznaczonym do tego koncie bankowym. Bardzo ciekawym zapisem w nowym akcie prawnym jest „prawo nieletnich do bycia zapomnianym”. Jest to równoznaczne z tym, że jeśli poproszą o usunięcie treści, serwisy internetowe muszą to wykonać.

Kogo będą obejmowały przepisy?

Przepisy nie będą dotyczyły wszystkich dzieci, które publikują treści w internecie. Obejmą tylko tych nieletnich użytkowników, których aktywność internetową można uznać za pracę zarobkową.