Pierwsze strony internetowe ponad 30 lat temu. Jak się prezentowały?

Pierwsze strony internetowe ponad 30 lat temu. Jak się prezentowały?

Dokładnie 6 sierpnia 1991 roku Tim Berners opublikował swój projekt World Wide Web, który miał podbić cały świat. Niewiele osób zdawało sobie wówczas sprawę, że biorą udział w genezie powstawania całej sieci internetowej. Właśnie w tamtym okresie powstała jedna z pierwszych stron WWW. Jego zaproszenie do zapoznania się z tym fenomenem rozprzestrzeniło się w takim stopniu, że doprowadziło do powstania miliardów innych stron internetowych w przyszłości. Był to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków związanych z ewolucją internetu.

W jaki sposób tak właściwie doszło do powstania sieci WWW? Okazuje się, że naukowiec Tim Berners Lee był sfrustrowany sposobem, w jaki naukowcy dzielili się wynikami badań w jego organizacji. Przy wielu różnych formatach plików, językach programowania i platformach komputerowych, znalezienie elektronicznych zapisów i określenie sposobu ich wykorzystania było dla niego frustrujące i nieefektywne. Berners Lee wykorzystał system sieciowy, który był w stanie wykorzystywać hipertekst. Jego wynalazek nazwano World Wide Web, czyli w skrócie WWW.

W jaki sposób doszło do napisania pierwszej przeglądarki internetowej?

Kiedy Barners stworzył pierwszy serwer WWW na świecie, od tego momentu reszta ludzi uzyskała dostęp do machiny, którą mogli rozwijać. Efekt tego rozwoju widzimy w dzisiejszych czasach. Tim Berners Lee użył wysokiej jakości jak na tamte czasy komputera, który pozwolił mu programować serwery w nowej technologii World Wide Web. Berners na swojej pierwszej stronie internetowej wielokrotnie opisywał to, że dostęp do nowoczesnych programów graficznych pozwolił mu niezmiernie szybko uporać się z zadaniem. Uznał, że mógł w kilka miesięcy stworzyć to, co bez specjalistycznego oprogramowania mogłoby zająć podczas projektowania kilka lat.

W początkowej fazie testów World Wide Web był jedynie wewnętrznym oprogramowaniem. Zadaniem WWW na samym początku nigdy nie było rozprzestrzenienie się do każdego domu. Sieć miała po prostu za zadanie w dynamiczny i prosty sposób przesyłać informacje na duże odległości. Początki bywały trudne. Autor oprogramowania pierwszy rok od momentu wypuszczenia WWW w 1991 spędził jedynie na szlifowaniu kodu, który wdrożył w działanie. Powinniśmy być wdzięczni za jego zaangażowanie ze względu na to, co udało mu się stworzyć.