Historia blogowania – kiedy forma internetowego przekazu stała się popularna?

Historia blogowania – kiedy forma internetowego przekazu stała się popularna?

Większość ekspertów potwierdza zgodnie z historycznymi zapisami, że pierwszym blogiem był Links.net. Blog został opracowany w 1994 roku przez studenta Justina Halla. Chciał stworzyć platformę, która będzie nadawała się do publikowania dla szerszego grona tekstów własnego autorstwa. Strona w całości składała się z krótkich postów, które przyciągały uwagę czytelników. W każdym ze wpisów mogliśmy znaleźć linki, które prowadziły do różnorodnych źródeł i przemyśleń autora bloga Justina Halla. Zdaniem wielu osób historia blogowania zaczyna się właśnie od tego momentu.

Inni bardzo szybko poszli w ślady Halla i postanowili podobnie do niego stworzyć własne strony internetowe w postaci blogów. Dzielili się na nich wiedzą, czasami zwykłymi przemyśleniami, a czasami po prostu tworzyli je dla własnych potrzeb. Mimo wszystko początki blogowania w dużej mierze opierały się na tym, że blogami interesowali się informatycy i inne osoby siedzące w tematach technologicznych. Wiele z wczesnych blogów było tworzonych przede wszystkim przez programistów i interesantów informatyki.

Open Diary, czyli jeden z pierwszych blogów komentatorskich

Dokładnie w 1998 roku powstał pierwszy blog, który pozwalał użytkownikom tworzyć wpisy, dzielić się nimi, a następnie dowolnie je komentować. Komentowanie cudzych wpisów było jednym z pierwszych ogólnodostępnych narzędzi. Mogły z niego korzystać również osoby, które nie znały się wówczas na programowaniu.

Różne blogi powstawały i umierały w niezwykle dynamicznym tempie. Mnóstwo blogów było wypieranych przez twory, które były pozbawione skomplikowanych linijek kodu. Nowe blogi zazwyczaj zachęcały większą ilość użytkowników, ponieważ miały przystępny interfejs i były po prostu o wiele prostsze w obsłudze.

W 1999 roku powstawało coraz więcej platform blogowych. Z najpopularniejszej z nich już w tamtych czasach korzystało łącznie ponad 300 000 użytkowników. Pomimo tego, że platforma osiągnęła takie szczyty, po pewnym czasie całkowicie zniknęła z sieci.

Platformy blogowe nadal powstawały i upadały oraz uczyły się na błędach poprzednich tworów. Niektórzy wprowadzali innowacje, inni mieli klasyczne podejście. Początek 2000 był niezwykle eksperymentalnym okresem blogowania.