Druk cyfrowy – jak zmienił branżę poligraficzną?

Druk cyfrowy – jak zmienił branżę poligraficzną?

Dzisiejszy świat zmienia się bardzo szybko, co nie pozostaje bez wpływu na wiele różnych obszarów. Ma to swoje ogromne plusy, bo automatyzacja pomaga w życiu. W ślad za nią musi jednak iść wysoka jakość, tak jak to wygląda w przypadku w branży poligraficznej, która całkowicie się zmieniła za sprawą druku cyfrowego. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Gdzie szczególnie jest wyjątkowy?

Branża poligraficzna na nowo

Tak to już bywa z rozwojem, że czasem przyjmowany jest z dużą rezerwą, ale jak już zostanie zaakceptowany ciężko sobie wyobrazić życie bez dobrodziejstw nowoczesności. Nikt już nie chciałby wrócić do przeszłości, do korzystania z tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście, są wyjątki, ale generalnie wychodzi to wszystko na plus.

Tak jest zdecydowanie w branży poligraficznej, gdzie druk cyfrowy zmienił praktycznie wszystko. Stare, wysłużone maszyny odeszły do lamusa, a na ich miejsce wkroczyły nowe – niezwykle szybkie, precyzyjne, niezawodne. Studia graficzne zajmujące się tworzeniem różnego rodzaju druków, zyskały jeszcze więcej możliwości i sposobności do realizowania jeszcze ciekawszych projektów. Zyskały na tym wszystkie produkty, zarówno druk książek, katalogów, folderów, jak i plakatów. Otworzyły się całkiem nowe, nieznane wcześniej, perspektywy!

Druk cyfrowy książek – jak to się teraz robi?

Druk książek to bardzo złożony proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W przeszłości mimo włożenia w to zadanie wielu działań i zaawansowanych procesów efekt nie zawsze był dobry, co wynikało z różnych ograniczeń. Tak było, ponieważ tradycyjny druk książek wiązał się z koniecznością dużych nakładów, co wpływało na bardzo długi czas oczekiwania na gotowe egzemplarze. W przypadku druku cyfrowego te ograniczenia nie występują, zapewniając wydawcom pełną elastyczność w zarządzaniu ilością drukowanych egzemplarzy. Pozwala to na bezproblemowe zarządzanie nawet niewielkimi nakładami, co jest specjalnie istotne w przypadku edycji limitowanych czy specjalistycznych.

Druk cyfrowy katalogów i folderów – poznaj nowe możliwości!

Podobnie rewelacyjnie prezentuje się to w przypadku druku katalogów i druku folderów, ponieważ tu też można postawić na małe nakłady, które są błyskawiczne realizowane, a jak trzeba, to w takim samym tempie, aktualizowane. Firmy mogą więc dostosowywać swój przekaz, widniejący na folderach, katalogach itp., do zmieniających się rynkowych trendów. W konkurencyjnym środowisku biznesowym ma to niebagatelne znaczenie.

Druk cyfrowy plakatów – całkiem inny poziom

Druk cyfrowy to również lepsze i efektywniejsze przygotowane oraz drukowanie plakatów reklamowych. Firmy dzięki temu mogą natychmiastowo reagować na bieżące wydarzenia, promując w najlepszy możliwy sposób swoje produkty czy usługi. W przeszłości nie było to możliwe, gdyż do każdej tego rodzaju kampanii trzeba było się bardzo długo przygotowywać, a następnie tak samo długo czekać na efekty.  Można też po prostu po testować różne rozwiązania, drukując w tym celu drobne nakłady.

Bez wątpienia, druk cyfrowy bardzo zmienił branżę poligraficzną, ale skorzystali na tym wszyscy!