Co z mediami społecznościowymi w Rosji?

Co z mediami społecznościowymi w Rosji?

Okazuje się, że w ostatnim czasie wynikającym z wojny na Ukrainę Kreml coraz bardziej ogranicza dostęp do informacji dla zwykłych obywateli. Możemy to zauważyć za pośrednictwem blokowanych mediów społecznościowych. Social media stają się w Rosji coraz trudniej dostępne. Rosja ma swoje własne nietypowe zdanie o działalności różnych mediów społecznościowych, takich jak Facebook, czy też Instagram. Wyeliminowali takie portale, ponieważ Kreml uznał je za sieci, które przekazują eksternistyczne informacje.

Interesujesz się mediami społecznościowymi? Przeczytaj również o kontrowersjach w serwisie Facebook https://foliarz.pl/facebook-wprowadza-dyskusyjne-i-kontrowersyjne-czasowe-zmiany-w-kilku-krajach/.

W Rosji influencerzy mają coraz ciężej, ponieważ wszelkie organizacje informacyjne są coraz bardziej stłamszone przez władze rosyjskie. Zarówno Facebook, Twitter, jak i Instagram nie pozwala Rosjanom już korzystać ze swoich mediów społecznościowych. Umieszczanie materiałów jest coraz trudniejsze w tej lokalizacji. Inne popularne aplikacje, takie jak YouTube czy komunikator Telegram, są nadal dostępne i szeroko wykorzystywane, jednak nie mamy pewności co do tego, czy taka sytuacja nie ulegnie wkrótce zmianie.

Zakazy są jednak bardzo często obchodzone przez Rosjan

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wszelkie zakazy bywają obchodzone przez Rosjan. Szczególnie że wiele młodych osób traci regularnie dostęp do social mediów, które służyły im w codziennym życiu. Wielu Rosjan obchodzi teraz te zakazy za pośrednictwem tak zwanych serwisów VPN, które mogą maskować lokalizację danego użytkownika. Na początku marca wyliczono, że popyt na oprogramowanie, które dostarcza VPN, wzrósł o niemal 700%. Producenci takiej usługi z całą pewnością zacierają ręce.

Rosyjski sąd oficjalnie wypowiedział się w negatywny sposób o Facebooku i uznał, że Rosjanie nie powinni korzystać z tego portalu. Takie działanie jest efektem wcześniejszych sankcji, które były masowo nakładane na Rosję nawet ze strony różnorodnych organizacji prowadzących najpopularniejsze social media na świecie. Na początku Meta Facebook znacznie ograniczył zasięgi dla propagandowych tub rosyjskich. Unijny zakaz dotyczy także tradycyjnych organizacji medialnych w Europie. Nie wszystkie serwisy dołączyły do zwalczania propagandy rosyjskiej, jednak wiele social mediów jest sukcesywnie blokowane.